Polska wchodzi na wyższy poziom cyfryzacji kontaktów urzędów z obywatelami. Korzystanie z systemu e-doręczeń ma lepiej służyć obywatelom w szybszym załatwianiu spraw w urzędach publicznych. To odpowiednik przesyłek poleconych z potwierdzeniem odbioru. Wdrażanie usługi e-doręczeń było tematem wiodącym wizyty posła i wicepremiera Krzysztofa Gawkowskiego w Kujawsko-Pomorskiem.
Poseł Krzysztof Gawkowski, jednocześnie wicepremier i minister cyfryzacji, rozpoczął dzień w Kujawsko-Pomorskiem od obecności w Szkole Podstawowej w Zalesiu, gdzie odbył żywą lekcję wiedzy o społeczeństwie z młodzieżą klas 4-8, rozmawiał z burmistrzem Sępólna Krajeńskiego, potem uczestniczył w kilku spotkaniach na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego i wreszcie prowadził rozmowy w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.
Podsumowaniem wizyty i oceną obowiązującego już od 1 stycznia 2025 r. systemu komunikacji cyfrowej e-doręczenia była konferencja prasowa w UW z udziałem wicepremiera Krzysztofa Gawkowskiego, I wicewojewody kujawsko-pomorskiego Piotra Hemmerlinga i zastępcy prezydenta Bydgoszczy Mirosława Kozłowicza.
K. Gawkowski podkreślił, że system e-doręczeń spotkał się z uznaniem użytkowników w kraju i o ile w grudniu ub.r. wdrożyło go ok. 5 proc. urzędów, to w połowie stycznia jest już 50 proc. Województwo kujawsko-pomorskie i jego instytucje zobowiązane do stosowania e-doręczeń są liderami w Polsce. 2100 urzędów publicznych w regionie już stosuje te rozwiązania. Operatorem e-doręczeń jest Poczta Polska i jej działania trzeba jeszcze doskonalić. System ma być tańszy i bezpieczniejszy. Na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji znajduje się szczegółowa instrukcja i intuicyjna ścieżka jak założyć sobie konto do e-doręczeń. Zobacz TUTAJ
Wicepremier podziękował bydgoskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu, miastom i gminom województwa za profesjonalne wdrażanie e-doręczeń i pogratulował postępów. Usługa ma usprawnić kontakt urzędu z obywatelem i trzeba ją doskonalić.
Usługa ta nie generuje jakichkolwiek kosztów dla obywateli – wyjaśnił Piotr Hemmerling, dodał, że wczoraj pracownicy Urzędu Wojewódzkiego przeszli szkolenie, jak się tym systemem posługiwać.
Zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz poinformował o funkcjonowaniu e-doręczeń w urzędzie miejskim oraz o możliwości korzystania nadal z e-PUAP oraz tradycyjnej poczty w kontaktach z magistratem. M. Kozłowicz opowiedział także o wysiłkach miejskich urzędników we wdrażaniu usług cyfrowych i przywołał przykład istniejącego już w Bydgoszczy robota elektronicznego, pośredniczącego w obiegu faktur od dostawców energii i wody, który obsługuje ponad 40 tysięcy dokumentów VAT rocznie. Prezydent miasta powołał też swego pełnomocnika ds. cyfryzacji usług.
Zobacz wideo relacje z konferencji prasowej w UW: TUTAJ
opr. nim, 17 stycznia 2025 r.